DD Audio VO-XN308 (8″) SPL koaksiaalikaiutinpari

Saatavuus: Varastossa

329,00€ / pari


Ilmainen toimitus yli 100 € tilauksiin!

DD Audio VO-XN308 (8″) SPL koaksiaalikaiutinpari
VO-sarjan 8″ koaksiaalikaiutin tarjoaa merkittävästi suuremman kartiopinta-alan ja erittäin korkean äänenpainepotentiaalin SPL-järjestelmiin ja demoautoihin.

Kokonaisarvio ja soveltuvuus

Äänenpaine & herkkyys ★★★★★
8″ kartiopinta-ala nostaa äänenpainepotentiaalin selvästi 6.5″ kokoluokkaa korkeammalle.


Rakenne ★★★★★
Neodyymimoottori, suuri puhekela ja PA-henkinen rakenne on tehty kovaa käyttöä varten.


Asennettavuus ★★★☆☆
Vaatii enemmän asennustilaa kuin 6.5″ mallit, joten soveltuvuus riippuu ovesta tai rakenteesta.


Kokonaisarvio ★★★★★
Erittäin vahva valinta SPL-henkisiin ovirakennelmiin, demoautoihin ja muihin kovaa soiviin järjestelmiin.

Tuotetiedot
DD Audio VO-XN308 (8") SPL koaksiaalikaiutinpari

DD Audio VO-XN308 on VO-sarjan suurikokoinen 8" koaksiaalikaiutin, joka on suunniteltu tilanteisiin joissa tavoitteena on maksimaalinen äänenpaine ja läpäisevä keskialue. Suurempi kartiopinta-ala tuottaa merkittävästi enemmän akustista energiaa kuin pienemmät ovikaiuttimet, mikä tekee tästä mallista erittäin suositun päivittäiseen SPL kuunteluun sekä demoautoihin.

VO-sarjan suunnittelufilosofia perustuu PA-kaiuttimista tuttuun lähestymistapaan: korkea herkkyys, vahva miditaajuustoisto ja diskantti joka pystyy säilyttämään selkeyden erittäin kovalla äänenvoimakkuudella. Tämän vuoksi VO-XN308 käyttää miditaajuus-painotteista kartiorakennetta sekä torvimallista kompressiodiskanttia.

Perinteisessä autohifi-koaksiaalissa diskantti on usein pieni kalottielementti, joka on suunniteltu tasaisempaan hifi-toistoon. VO-sarjan kompressiodiskantti on sen sijaan optimoitu äänenpaineeseen ja läpäisevyyteen. Tämä rakenne auttaa järjestelmää säilyttämään selkeän yläalueen tilanteissa joissa autossa on voimakas subwoofer-järjestelmä ja korkea taustamelu.

VO-XN308 käyttää tehokasta neodyymimagneettiin perustuvaa moottoria, joka mahdollistaa korkean herkkyyden ja hyvän tehonkeston suhteessa kokoon. Suuri puhekela parantaa lämmönhallintaa, mikä on tärkeää järjestelmissä joissa kaiuttimia ajetaan kovalla teholla pitkiä aikoja.

Diskanttielementtinä toimii DD Audion VO-sarjan kompressiodiskantti, joka on suojattu integroidulla suotimella. Diskantille on toteutettu noin 3.5 kHz jakotaajuus, joka jakaa taajuudet midirange-elementin kanssa ja suojaa diskanttia liialta kuormitukselta.

Koska VO-XN308 käyttää 8 tuuman kartiota, sen kyky tuottaa voimakasta keskialuetta on selvästi suurempi kuin 6.5" kokoluokan kaiuttimissa. Tämä tekee siitä erinomaisen valinnan järjestelmiin joissa

• ovissa on useita SPL-kaiuttimia
• tavoitteena on demo-auto tai show-rakennelma
• järjestelmän pitää soida kovaa myös auton ulkopuolella

Suurempi kartio tuo myös lisää midbass-potentiaalia, mutta kaiutin ei silti ole suunniteltu toistamaan matalia bassotaajuuksia. VO-sarjan elementit on optimoitu keskialueelle ja diskantille, joten järjestelmässä tulee käytännössä aina olla subwoofer.

Kaiutin toimii parhaiten kun sille käytetään ylipäästösuodatusta. Tyypillinen jakotaajuus SPL-järjestelmissä on noin 120–180 Hz, riippuen järjestelmän tehosta ja asennuksesta.

VO-XN308 on saatavilla kahdessa impedanssiversiossa.

S2 (2 ohm)
maksimoi vahvistimen tehon ja soveltuu yksittäisiin kaiutinasennuksiin.
S4 (4 ohm)
sopii järjestelmiin joissa useita kaiuttimia kytketään rinnakkain samaan vahvistinkanavaan.

Kaiuttimen rakenne kestää myös haastavia käyttöympäristöjä. Polymeerikartio ja suojattu puhekelarakenne mahdollistavat käytön esimerkiksi moottoripyörissä ja veneissä, joissa kaiuttimet altistuvat kosteudelle ja ulkoilmalle.

VO-XN308 on referenssitason SPL-koaksiaalikaiutin tilanteisiin joissa tavallinen ovikaiutin ei enää riitä. Sen yhdistelmä suurta kartiopinta-alaa, kompressiodiskanttia ja korkeaa herkkyyttä tekee siitä erittäin tehokkaan ratkaisun kovaa soiviin autohifi-järjestelmiin.
Lue lisää
Sulje

VO Sarjan kaikki mallit
DD Audio VO-XN305 – 5.25″ koaksiaalikaiutin
DD Audio VO-XN306 – 6.5″ koaksiaalikaiutin
DD Audio VO-XN308 – 8″ koaksiaalikaiutin
DD Audio VO-XN369 (6×9″) SPL koaksiaalikaiutin

8″ kartiopinta-ala

Suurempi kartio tuottaa enemmän äänenpainetta ja voimakkaamman keskialueen.

Kompressiodiskantti

PA-tyylinen diskantti tuottaa erittäin läpäisevän yläalueen ja korkean äänenpaineen.

Neodyymimoottori

Kompakti mutta tehokas magneettirakenne parantaa herkkyyttä.

Miditaajuuksille optimoitu kartio

Kartio on suunniteltu tuottamaan voimakas keskialue joka säilyy selkeänä kovalla äänenvoimakkuudella.

SPL-järjestelmien yhteensopivuus

Kaiutin toimii erityisen hyvin järjestelmissä joissa on suuri subwoofer ja tehokas vahvistin.

Kaksi impedanssivaihtoehtoa

Mahdollistaa järjestelmän optimoinnin vahvistimen kuormituksen mukaan.

Kosteutta kestävä rakenne

Polymeerikartio ja suojattu puhekelarakenne mahdollistavat käytön myös moottoripyörissä ja veneissä.

Tekniset tiedot ja soveltuvuus

KaiutintyyppiKoaksiaalikaiutin
Koko8″
RMS-teho300 W
Maksimiteho600 W
Herkkyys96 dB
Taajuusvaste80 Hz – 20 kHz
Puhekela1.8″
Impedanssi2 Ω (S2) / 4 Ω (S4)
DiskanttiKompressiodiskantti
Diskantin suodin6 dB / 3500 Hz
SarjaDD Audio VO Series

Asennus- ja käyttövinkit

1. Käytä korkeaa ylipäästösuodatusta
SPL-järjestelmissä suositeltu HPF on yleensä 120–180 Hz.

2. Suunnittele ovien rakenne ja vaimenna kunnolla
8″ kaiutin tuottaa paljon energiaa, joten ovirakenne kannattaa vahvistaa ja vaimentaa.

3. Vahvistin on käytännössä pakollinen
Kaiutin toimii ohjelmalähteen tehoillakin, mutta todellinen äänenpaine saavutetaan erillisellä vahvistimella.

4. Suunnittele järjestelmä subwooferin kanssa
Kaiutin ei ole suunniteltu toistamaan matalia bassotaajuuksia.

YAML

product:
brand: DD Audio
model: VO-XN308
series: VO
category: car_audio_speaker
type: coaxial
size: 8 inch
variants:
– model: VO-XN308-S2
impedance: 2 ohm
– model: VO-XN308-S4
impedance: 4 ohm
power:
rms: 300 W
peak: 600 W
sensitivity: 96 dB
frequency_response: 80 Hz – 20 kHz
voice_coil: 1.8 inch
tweeter: compression
recommended_use:
– SPL daily systems
– demo vehicles
– motorcycle audio
– marine audio
recommended_filter:
high_pass: 120-180 Hz